16. kolo Divize C: Živanice - Ústí nad Orlicí 1:2

14.03.2010 20:34

Živanice – Ústí nad Orlicí 1:2 (0:0)

ŽIVANICE: Mašek – Vrážel, Hrmo, Podlipný, Mocanu – Balog, Gorol, Jedlička, Melechovský (83. Černík) – Merganc, Kaciáň. Trenér: Rostislav Macháček. ÚSTÍ NAD ORLICÍ: Toman – Šeda, David, Chudý, Kaláb (55. Kuka) - Stejskal, Borek, Dostál, Tomášek (70. Falta) – Vondra (92. Marek), Vaňous. Trenér: Jiří Saňák. Branky: 69. Balog – 74. Vaňous, 91. Falta. Rozhodčí: Vnuk – Pospíšil, Svoboda. ŽK: Podlipný, Merganc – Kuka. Diváků: 150.

Zápas se hrál od začátku ve svižném tempu a ani mrazivé počasí nezchladilo touhu hráčů na obou stranách vstřelit úvodní branku utkání. Přes počáteční tlak hostí měli však první vážnější šance domácí. Už ve třetí minutě kopal Gorol standardku po faulu na Melechovského, jeho krásnou zatočenou ránu však ústecký Toman bravurně vytáhl. O pár minut později střílel Jedlička těsně vedle. Na druhé straně se po brejku ústeckého Tomáška zaskvěl gólman Mašek, který střelu pohotově vyboxoval. V průběhu prvního poločasu měly Živanice nad hosty z Ústí mírnou převahu, do vážnějších šancí se však dostávaly sporadicky. Zajímavou výjimkou byl v probíhající 22. minutě pozdrav Gorola gólmanu Tomanovi, krásnou střelu aktivního živanického záložníka z 20 metrů však brankář hostí vytáhl nad. Ani Jedličkův pokus o pár minut později neskončil v ústecké síti. Další průběh prvního poločasu už nepřinesl zajímavější fotbalové okamžiky, hra se vyznačovala množstvím vzdušných soubojů a oba týmy urputně bojovaly o střed pole. Když se ani po brejku domácího mladíka Melechovského ve 40. minutě nepodařilo domácím skórovat, rozešly se obě mužstva s poločasovou remízou 0:0. Do druhé půle nastoupili domácí jako pokropení živou vodou. Již v prvních minutách měl velkou šanci Merganc. V 53. minutě kopaly Živanice na dvakrát roh, který rozehrával Gorol, domácím se však nepodařilo po slibně připravených šancích zakončit. Aktivitou a převahou domácích se však Ústečtí nenechali zaskočit a na tlak odpověděli brejkem.  Rychlonohý mladík Kuka prošel obranou Živanic, ale zakončit se mu nepodařilo. Vystrčené růžky hostí jakoby vybídly domácí fotbalisty k ještě větší snaze o vstřelení úvodní branky. V 58. minutě  nestačil Podlipný naskočit před odkrytou bránou na krásný centr Gorola. Další šanci vytvořil Mocanu, který nakrátko přihrával Margancovi do malého vápna, ten však v pádu nezvládl zakončení. Domácí vedli většinu útoků středem a možná, že kdyby zkusili přihrát uvolněnému Balgovi, který byl připravený na pravém křídle, mohla první branka utkání přijít dříve než v 69. minutě. V nepřehledné situaci před Tomanovou svatyní se nejlépe zorientoval Balog a hlavou vstřelil první gól. V dalších minutách pokračovaly Živanice v aktivní hře a ve vzduchu visela další branka. Jak Gorol, tak Merganc však nezamířili mezi tři tyče. Potvrdilo se ale otřepané heslo „nedáš, dostaneš“. Po průniku hostí po levém křídle vstřelil vyrovnávací branku Vaňous, ani první brejky ústeckých fotbalistů tak domácí nevarovaly. Jestliže se do této doby nedařilo Živanicícm dostávat se do slibnějších šancí, tak závěrečné minuty zápasu se daly označit jako vyslovené trápení. Minimum kombinace, nepřesné přihrávky, nedotažené akce, hra vzduchem a pozorná a urputná obrana hostí na druhé straně, ve které perlil především exligista David. Lekci z produktivity uštědřili hosté domácím v 91. minutě. Ústí kopalo roh, prudkou střelu do vápna však Mašek vyrazil přímo na kopačku ústeckého záložníka Falty a ten nekompromisně zavěsil. Naprosto nezvládnutý závěr tak podtrhl trápení domácích. Hosté z Ústí nad Orlicí si zaslouženě odvezli tři body, které budou potřebovat v bojích o záchranu.                                                                                      JIŘÍ ŠIMEK