Kauza fotbalových Živanic: Poukázal na praktiky sudích. Teď Špačkovi hrozí trest, napsal Pardubický deník

08.02.2019 18:36

Živanice /ROZHOVOR/ - Došla jim trpělivost. A ozvali se. Předseda Sokola Živanice Petr Špaček jménem klubu v říjnu loňského roku v otevřeném dopise veřejně popsal praktiky rozhodčích a další události v České fotbalové lize, kam před letošní sezonou Sokol postoupil z divize. Dopis adresoval Fotbalové asociaci ČR, přesně komisi rozhodčích.

A výsledek od té doby? Nejenže fotbalová asociace nevynesla žádný verdikt nad rozhodčími, naopak, před etickou komisi žene samotného předsedu Špačka, kterému hrozí pokuta za znevážení jména FAČR.

Co říkáte na předvolání k etické komisi Fotbalové asociace ČR, která vás může obvinit ze znevážení jména FAČR?

 Připadá mi naprosto nepříhodné, aby mě řešila etická komise. Ta by měla řešit věci, ke kterým jsme dávali podněty, to znamená výkony rozhodčích i události, které se kolem fotbalu děly. Myslel jsem, že se tím budou zabývat, ale jak je vidět, oni se chtějí zabývat jen námi, aby nás potrestali za odvahu a chuť něco ve fotbale zlepšit. Tohle mi velmi vadí a svým způsobem mě to i uráží.

Fotbalová asociace ČR po vás chtěla, abyste předložili důkazy, že rozhodčí poškodili váš klub úmyslně a dopustili se korupčního jednání…

Ano, chtěli po nás důkazy, na to jsem jim řekl, že nejsem policie a důkazy by si měli obstarat oni, navíc na svazu mají důkazy ve formě videozáznamu z našich utkání. Je přece jasné, že rozhodčí nepískali tendenčně jen proto, že je to baví, ale asi za tím bude něco jiného… Já přece nebudu někde dávat odposlechy po kabinách. Jaké důkazy po mně chtějí? Oni je na svazu už mají a měli by to řešit. Ale bohužel se jim nechce, jak je vidět.

Jaké jste po vašem otevřeném dopise na podzim loňského roku zaznamenal ohlasy?

 Ohlasy z řad fotbalové veřejnosti byly z devadesáti devíti celých pěti procent kladné a jednoznačné. Za to musím poděkovat i tisku, že se celé situaci věnoval a informoval o ní. Mám pocit, že mě tím média i ochránila, protože by svaz na mě vytvářel daleko větší tlak. Akorát mě mrzelo, že se neozvalo víc majitelů klubů s úmyslem něco změnit. Většina dělala mrtvého brouka a někteří z nich byli dokonce proti nám, že s tvrzením nesouhlasí.

A reakce ze strany rozhodčích a fotbalové asociace?

 Výkony rozhodčích byly až na poslední zápas v Ústí nad Orlicí v pořádku. Vystoupení rozhodčího v Ústí bylo komické, on neměl minci a úvodní losování vyřešil slovním určením rozehrávajícího. To samé učinil před penaltovým rozstřelem. Horší už bylo, že nereagoval na chování domácích fanoušků, kteří házeli petardy a dýmovnice a hrozilo zranění hráčů. Ze strany svazu bohužel dál už s tím nikdo nic nedělal, ani se neozval. Já jsem byl v závěru loňského roku pozván na disciplinární komisi. Měl jsem s sebou právní zástupkyni, paní magistru Haindlovou. Bylo mi řečeno, že to je přátelské posezení. A teď mi najednou přijde dopis, že jsem očernil fotbalový svaz. To mi připadá naprosto neadekvátní.

Na disciplinární komisi vám byla udělena pokuta ve výši sto tisíc korun za chybějící počet mládežnických mužstev, který coby třetiligový tým musíte mít. Jak jste na to reagoval?

 Pokutu jsme zaplatili. Ale přijde mi to divné. Jak můžeme v Živanicích naplnit daný počet mládežnických týmů? My vyvíjíme maximální snahu v péči o mládež, spolupracujeme s dalšími kluby (Lázně Bohdaneč, Staré Hradiště…), kde působí naši hráči a my se podílíme na podpoře těchto žákovských mužstev.

S čím koncem února předstoupíte před etickou komisi?

 Budu se bránit, protože mi tohle přijde už moc. Mně šlo jen o fotbal, který mám rád. Fotbal dělám po zaměstnání, neživí mě, mám ho jako koníčka. A vadí mi už jen to, že mě zvou do Prahy, já si musím vzít v práci den dovolené kvůli tomu, abych se jel zpovídat někam na komisi. Připadá mi to úplně směšné, co se děje ve fotbalovém svazu.

Myslíte si, že je důvodem odplaty vůči vám a neřešení pochybení sudích i to, že přes zimu ve FAČR posílila klika rozhodčích v čele s faktickým šéfem asociace Romanem Berbrem? Z komise rozhodčích třeba nyní odstoupil zástupce ligových klubů Petr Mlsna, jak sám uvedl z etických důvodů a nesouhlasem s praktikami ve fotbalové asociaci.

 Určitě. Změny, které nastaly, nejsou ku prospěchu věci. Fotbal by se měl očistit, ale zatím to vidím úplně opačně. Pan Mlsna ve svém vyjádření potvrzuje moje slova, že už se nechce podílet na současných praktikách, na tom, co se děje v komisích.

Jak se dá proti tomu bránit?

 Uvažujeme, že budeme muset požádat o radu Ministerstvo školství, tělovýchovy a mládeže. Fotbalový svaz je organizace jako občasné sdružení, jehož činnost je závislá na příspěvcích a také dostává nemalé peníze z ministerstva. A jestliže se tady za státní peníze dějí tyhle věci, tak se o radu obrátím na ministerstvo. Fotbal mám rád, ale tohle už mě unavuje.

Jste připraveni na to, že v jarní části ČFL se vám rozhodčí mohou mstít?

 Za mstu už považuji tohle své předvolání. Chci doufat, že na jaře budou rozhodovat výkony na hřišti a ne zákulisní věci. A kdybychom se náhodou stali obětí msty, tak se budu bránit dál, a to hlavně kvůli těm klukům, kteří fotbal hrají po práci. Vždyť v onom zápase na podzim náš hráč Tomáš Kakrda utrpěl dlouhodobé zranění po likvidačním zákroku, který nebyl rozhodčím potrestán, ale ani potom ho na svazu neřešili. Etická komise by také hlavně měla prošetřit chování některých rozhodčích, kteří hráče na hřišti hrubě urážejí, ponižují. A nakonec to dopadne tak, že mám být potrestaný já, že jsem poškodil fotbalový svaz? Rozhodně ne. Dělám to pro to, aby se fotbal zlepšil.

vyšlo 6. 2. 2019 na webu Pardubického deníku. Článek je dostupný zde