V abecedě poslední, v přeboru první! Živanice!

10.11.2010 14:28

Na vydařený podzim navazuje dalším článkem Pardubický deník, který komentuje spanilou jízdu Živanic podzimní částí krajského přeboru. Za povšimnutí také stojí, že v ideální sestavě KP Pardubického kraje za podzimní část jsou podle deníku hned tři živaničtí zástupci. V sestavě podzimu je Michal Ferčák, Radek Gorol a Jan Čech. 

 

V abecedě poslední, vše si ale vynahrazují na trávníku

Pardubice – Na konci, ale poslední nejsou... Doma – nedoma... V letošním roce se o nich nejvíce napsalo, ovšem ne vždy jim to bylo po chuti.

Uvodní věty by se daly také přeložit jako tři oříšky pro naše čtenáře. Jenže fotbaloví fajnšmekři už dávno, dávno znají odpovědi. A kdo ne, máme pro ně příjemnou zprávu. Výsledek minitestu nezveřejňujeme na jiném místě, jako tomu bývá zvykem ve většině případů, ale ihned.

Živanice jsou abecedně posledním týmem, a to nejen v krajském přeboru. Po patnácti odehraných kolech se však pyšní jiným primátem. Bez jediné prohry dominují nejvyšší krajské soutěži. Remizovaly pouze třikrát, a to vždy na půdě svého soupeře.

Přitom roli v první polovině podzimu neměly lehkou. První tři domácí zápasy musely odehrát třicet kilometrů od svého hřiště. Za azyl si vybraly Stolany a nemusely litovat. Dokonce za nimi vyrážel autobus příznivců.

Živanice se v letošním kalendářním roce staly také nejsklonovanějším slovem ve fotbalové mluvnici. Na jaře se díky bídným výkonům se v divizi propadly do sestupového pásma a několik záchranářů v nižších soutěžích se modlilo k jejich udržení. V závěrečném kole jim stačilo porazit Letohrad, nicméně po remíze a výhře konkurenčního Turnova propadly do kraje. Poslední zápas skončil skandálem. Neobjektivní rozhodčí dostali od nespokojených fanoušků pořádně namláceno a nakopáno. A právě tento incident uzavřel na tři mistrovské zápasy živanické hřiště.

Podzimní stránky novin už patřily jen chvalozpěvům na adresu živanického týmu. Zkušené mužstvo s ambiciózním trenérem kosilo jednoho soka za druhým. Kromě toho, že nasbíralo nejvíce bodů a nastřílelo nejvíce branek, jich také nejméně inkasovalo. Vždyť gólmani podzimního mistra vychytali jedenáct nul.  Korunním princem krajského přeboru se stala pardubická rezerva. Ta jako jediná drží s Živanicemi krok. Ztrácí na ně čtyři body, což není nesmazatelné manko. Tým, který se vesměs skládá z devatenáctiletých hochů přinesl do soutěže něco nového – moderní fotbal. Na druhou stranu na menších či nerovných terénech mívají talentovaní fotbalisté problémy.

Bronzovou příčku přes zimu okupují Svitavy. Tradiční obyvatel horních pater se vyvaroval větších výkyvů. Totéž platí o čtvrtých Holicích. Pátá je Česká Třebová. Ta po skvostném začátku upadala a upadala. Největším překvapením je šesté místo novice z Třemošnice.

Tabulka krajského přeboru má zřetelné dělítko. Mezi sedmou Chocní a osmou Poličkou je totiž „díra“ pěti bodů. Stejný počet ztrácí na tým ze Svitavska poslední Srch.

POTLESK
Nej, nej, nej... Živanice na podzim nasbíraly 39 bodů. Nastřílely 42 branek. Inkasovaly 4 góly. Krajskému přeboru nemůže šéfovat jiný tým.
Moderna mladíků z Pardubic. Do soutěže vnesli svěží vítr. Své soupeře drtili rychlou kombinační hrou.
Nováčkovský elán neopustil Třemošnici. Před několika lety celek z I. B třídy teď nahání strach ostříleným klubům. Útočné duo Šebek – Hanousek řádí jako černá ruka.

PÍSKOT
Sterilita střelců přikovala Srch na dno tabulky. Vstřelil pouze deset branek a rovněž šest remíz je smrtící počet.
Na opačném pólu je rovněž Hlinsko, se kterým se počítalo do horní poloviny.